Trvanlivosť našich výrobkov sa podľa druhu pohybuje od 1 do 28 dní a vždy je uvedená na obale. Pred objednávkou si môžete skontrolovať trvanlivosti tu (súbor pdf).
Mäsá je potrebné skladovať v chladničke pri teplote 0-4 °C. Po otvorení vákuového balenia mäso spotrebujte do 24 hodín.
Pri zmrazovaní vakuových balení nášho mäsa platia podobné zásady ako pri zmrazovaní iných potravín v domácich podmienkach. Aby ste zabezpečili čo najrýchlejšie zmrazenie, je treba množstvo zmrazovaného mäsa prispôsobiť kapacite mrazničky. Je teda lepšie zmraziť postupne tri dni po sebe po 2 kg mäsa ako v jeden deň 6 kg. Rovnako je vhodné počas zmrazovania zapnúť mrazničku na maximálny výkon. Odporúčaná maximálna doba skladovania zmrazeného mäsa je pri hovädzine 12 mesiacov, pri teľacine 6 až 9 mesiacov.
Dôležitým momentom pri zmrazenom mäse je však rozmrazovanie. Odporúčame postupné rozmrazovanie mäsa. Najdôležitejšie je v prípade steakového mäsa vybrať ho z chladničky 1-2 hodiny pred tepelnou úpravou, aby malo pred položením na gril alebo panvicu izbovú teplotu.
Pre lepšiu orientáciu zákazníka označujeme niektoré kategórie mäsa prívlastkami Premium, Standard a podobne.
Hovädzie zadné a orech
Premium – porcia mäsa, ktorá na reze kolmom na svalové vlákno neobsahuje žiadne šľachy a žiadne alebo takmer žiadne blany.
Standard – porcia mäsa, ktorá na reze kolmom na svalové vlákno môže obsahovať blanu alebo šľachu. Ide však skôr o estetickú vadu (napr. mäso sa na danej blane môže oddeliť), po kulinárskej stránke nie je nutné tieto blany z mäsa odstraňovať.
Zadné na dusenie – ide o časti hovädzieho zadného, kde výška mäsa na kolmom reze nie je dostatočná na krájanie „štandardných“ rezňov, preto je vhodnejšie na iný spôsob kuchynskej úpravy.
Rebrá
Premium – porcia s podielom kostí 25 – 30%. Takéto rebrá sú ideálne na pečenie a podobné úpravy.
Standard – porcia s podielom kostí do 50%. Tieto rebrá sú vhodnejšie napríklad do polievok.
Forma kuchynskej úpravy:
Podľa požiadaviek zákazníka dokážeme mäso počas rozrábky upraviť do viacerých stupňov (kuchynská úprava, výrobná úprava, prípadné celé časti (stehno a pod.)
V prípade kuchynskej úpravy sú odstraňované takmer všetky povrchové blany, samozrejme s ohľadom na anatómiu konkrétneho svalu. Na druhej strane, v prípade niektorých rezov alebo druhov mäsa niektoré blany resp. tukové vrstvy cielene nechávame na mäse, pretože zabezpečujú správnu chuť resp. konzistenciu výsledného jedla:
Močing – z dôvodu vyššieho obsahu kolagénu je vhodný do gulášov. Šľachy, ktoré zabezpečujú „gulášovú“ konzistenciu sú preto len začistené, nie úplne odstránené.
Nízka roštenka – nechávame tukovú vrstvu na hornej strane svalu.
Rump steak picanha (čítaj pikaňa 🙂 ) – nechávame tukovú vrstvu na hornej strane svalu.
Naše mäso predávame len nebalené (resp. balené v papieri) alebo vákuovo balené. Takýto druh balenia najlepšie ochráni mäso pred negatívnymi procesmi a zvýši jeho kulinársku hodnotu.
Mäsá balené v tzv. ochrannej atmosfére na pultoch obchodných reťazcov majú síce atraktívnu ružovo-červenú farbu, za ktorú však vďačia vysokému obsahu kyslíka. Ten ale spôsobuje aj negatívne procesy v mäse, ako napríklad zvýšenú oxidáciu tukov, čím sa mäso stáva zatuchnutým a zvýšenú oxidáciu svalových bielkovín, čim sa znižuje schopnosť mäsa viazať vodu a to sa stáva tuhé.
Mäso vo vákuovom balení má na prvý pohľad o niečo tmavšiu farbu. Po otvorení však mäso v kontakte so vzdušným kyslíkom opäť získava svoju prirodzenú farbu.